5 skutecznych sposobów na poradzenie sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym

StresW XXI wieku stres odbierany jest jako niepożądana reakcja organizmu, która skutecznie utrudnia nam życie. Może utrudniać kontakty międzyludzkie, wpływać na odbiór naszej osoby przez pracodawców i partnerów biznesowych czy psuć wystąpienia publiczne. W rzeczywistości to ta niechciana i tak nielubiana przez wszystkich reakcja pozwoliła przetrwać gatunkowi i - wbrew pozorom - każdy człowiek może (a nawet powinien!) nauczyć się odpowiednio radzić sobie ze stresem.

Dla wielu osób wystąpienia publiczne są szczególnie stresujące i jak powszechnie wiadomo, mogą doprowadzić do klęski w momencie, w którym powinniśmy wypaść najlepiej.

1. Odpowiednie przygotowanie

Nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiednie przygotowanie się do danej sytuacji może skutecznie ograniczyć niechciane skutki stresu: problemy z wysłowieniem się, potliwość, szybsze bicie serca. Znajomość tematu prezentacji jest więc podstawą dla tego, jak sami siebie odbieramy - a przecież pewność siebie jest dzisiaj jedną z najbardziej pożądanych cech. Wiele osób popełnia podstawowy błąd i uczy się na pamięć wystąpienia: to oczywiście najgorszy możliwy sposób prezentacji. Oczywiście, z jednej strony możemy być niemal pewni, że nasi słuchacze wyczują to, że recytujemy przemówienie z pamięci, co z pewnością negatywnie wpływa na wiarygodność mówcy. Z drugiej jednak strony stres często powoduje problemy z pamięcią, tym samym bardzo prawdopodobne, że jedna pomyłka może wytrącić nas z rytmu. Sposobem na to jest odpowiednie przygotowanie: mówca powinien być ekspertem w danej dziedzinie a jego wiedza znacznie wykraczać poza temat prezentacji. Pozwoli to na zapanowanie nad emocjami i uświadomienie sobie, że przecież to my - prezenterzy - znamy tematykę najlepiej. Dodatkowo warto przygotować zwięzłe notatki takie jak skrypt lub plan prezentacji czy plik multimedialny, który pomoże nam uporządkować formę wystąpienia.

2. Zbilansowana dieta i jakość snu

Choć może się to wydawać dziwne, dieta wpływa na to, w jaki sposób organizm radzi sobie ze stresem. Odżywiony i nawodniony organizm jest lepiej przystosowany do poradzenia sobie z tym, o czym informuje nas stres: o rosnącym zagrożeniu. Z pewnością wiele tysięcy lat temu to właśnie ogólny stan organizmu był głównym wyznacznikiem przetrwania. I choć czasy się zmieniły a nasze organizmy zwykły radzić sobie z zupełnie innymi zagrożeniami, stres pozostał taki sam - wciąż jest elementarnym bodźcem, który ma gwarantować bezpieczeństwo. Oznacza to, że silny, zdrowy organizm lepiej będzie radził sobie ze skutkami stresu. Oczywiście, to rozwiązanie jest długofalowe, nie wystarczy zbilansowany posiłek i osiem godzin snu aby doskonale wypaść podczas prezentacji, jednak w dłuższej perspektywie warto zadbać o ogólny stan organizmu i możemy być pewni, że on się nam odwdzięczy.

3. Motywacja i podejście

Motywacja może być zgubna w przypadku osób, które bardzo źle reagują na stres. Zwykle wydarzenia, na których najbardziej nam zależy, są odbierane przez organizm jako wyjątkowo niebezpieczne sytuacje, od których może zależeć nasza przyszłość. I chociaż dzisiaj już raczej nie uciekamy przed drapieżnikami, mózg, który odczytuje dane wydarzenie jako najważniejsze w naszej obecnej karierze (może to być ważna rozmowa w sprawie posady, obrona pracy dyplomowej, ciężki egzamin czy wystąpienie publiczne) reaguje w sposób, który może być dla niego zgubny. W większości przypadków osoby, które zdają sobie sprawę z możliwych porażek i mają „plan B” lepiej radzą sobie ze stresem. To prosty proces: organizm ma świadomość, że dane wydarzenie nie będzie rzutować na jego przyszłości bo przecież egzamin można powtórzyć, o językowej wpadce zaraz wszyscy zapomną a wymarzona praca nie musi być tą jedyną na całe życie. Okazuje się, że takie podejście znacznie lepiej wpływa na radzenie sobie ze stresem, niż pełna motywacja całego organizmu. Oczywiście - wymaga to wielu lat praktyki i z pewnością nie jest dostępne dla każdego ale z pewnością warto próbować zmieniać swoje myślenie każdego dnia.

4. Wygląd i prezencja

Faktem jest, że nasz wygląd w niemal każdej sytuacji jest pierwszym wyznacznikiem tego, jak odbierają nas inni ludzie. I wbrew temu, co myślą niektórzy - wcale nie chodzi o wagę czy urodę. Czyste, dopasowane i schludne ubranie, zadbane włosy i uśmiech na ustach z pewnością wystarczą aby słuchacze pozytywnie nas odebrali już w momencie, w którym rozpoczynamy wystąpienie. Ważna jest także wygoda i to jak my sami odbieramy się w danej stylizacji, fryzurze czy (w przypadku kobiet) makijażu. Poczucie pewności siebie jest najważniejsze, znacznie bardziej ważne od kanonów piękna i aktualnej mody. Choć pewne sytuacje wymagają formalnego lub biznesowego ubioru należy zadbać, aby w nie czuć się w nim jak w przebraniu.

5. Podejście

Pisaliśmy już o podejściu do samej sytuacji ale w trakcie wystąpienia przed dużą publicznością warto uświadomić sobie, że naszymi słuchaczami są dokładnie tacy sami ludzie jak my. Może czasem bardziej doświadczeni, z wyższym stopniem naukowym, tacy, którzy lepiej wyglądają lub zarabiają - ale wciąż są ludźmi, w całokształcie nie przewyższają nas kompletnie niczym. W rzeczywistości oczekują oni od nas tyle, że dowiedzą się czegoś, co ich zainteresuje, w większości traktują nas na równi i pewnie też rozumieją, że dla początkującego dany występ może być bardzo stresujący. Ta świadomość pomaga w zrozumieniu, że tak naprawdę stres jest tylko kolejnym elementem, który musimy przezwyciężyć.

Prezentacje i wystąpienia publiczne nie należą do prostych rzeczy, szczególnie dla osób, które nie mają predyspozycji i chęci bycia w centrum zainteresowań. Warto więc zadbać o dietę i ilość snu, odpowiednie przygotowanie oraz - przede wszystkim - o własne podejście. Bo przecież pamiętajmy: świat się nie zawali i z pewnością nikt nie będzie nas winił jeśli coś pójdzie nie tak. Choć każdy prezenter odbiera zwykłe przejęzyczenie za klęskę, w rzeczywistości niewiele osób w ogóle zwróci na nią uwagę a reszta szybko o drobnej pomyłce zapomni. Wystąpienia publiczne są od ludzi dla ludzi - i tym powinniśmy się kierować za każdym razem.Podobne:
Rozmowa kwalifikacyjna - jak najlepiej się przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjnaRozmowy kwalifikacyjne obecnie różnią się od tych co jeszcze pięć lat temu pracodawcy zatrudniają wyszkolonych pracowni

Praca pod ochroną

Praca pod ochronąW Polsce, praca kobiet jest szczególnie chroniona. Panie, nawet gdyby chciały, pewnych zawodów i prac wykonywać nie mogą. Mają też kil

Pracownicy wakacyjni

Praca wakacyjnaOkres wakacji zawsze był, jest i będzie okresem spowolnienia rozwoju firm. Wtedy to spada ilość zamówień, spadają obroty no i produkcja