Jaki typ wiedzy jest najważniejszy?

Wiedza i naukaJaki typ wiedzy jest najważniejszy?

Wiedza to potęga - nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Posiadając wszelkiego rodzaju użyteczne informacje i mając ich duży zasób można z nich skorzystać w życiu codziennym i dzięki temu się rozwijać. Jest jednak coś, na co warto zwrócić uwagę i jest to dosyć ważne. A co to takiego?

Ludzie najczęściej nabijają sobie głowę różnymi informacjami niezależnie od tego, czy ta wiedza, którą przyjmują, będzie im potrzebna czy też nie uważając przy okazji, że wszystko trzeba wiedzieć. Pytanie jednak brzmi: doprawdy?

To, co należy wiedzieć, jest ważniejsze od wszelkiej „wiedzy bezużytecznej”.

O co więc chodzi? O wiedzę praktyczną oczywiście. Taką, która rozwija i przynosi korzyści. Co to jest wiedza praktyczna? Będzie to taki jej typ, który pomaga Ci rozwijać siebie samego i to, co robisz oraz wzbogaca Twoje życie – niezależnie od tego, czy jesteś biznesmenem, hydraulikiem, piosenkarzem, lekarzem, malarzem itd. Jest to po prostu skupienie się na własnej profesji i rozwijaniu jej poprzez zdobywanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności eksperckich, a nie na rozpraszaniu się na wszelkie możliwe strony.

Ludzie są najczęściej zorientowani na zbieranie wszelkiej wiedzy. Nawet tej bezużytecznej. Magazynują ją, chomikują we własnej głowie z przekonaniem, że może się kiedyś przydać. Przeglądają pięć serwisów informacyjnych dziennie, dwadzieścia przeróżnych portali, dziesięć gazet, podyskutują z ludźmi i nabiją sobie głowę całą masą niepotrzebnych informacji. Pytanie brzmi: jaka z tego korzyść? Najczęściej żadna.

Nie każdy musi wiedzieć, co jest stolicą np. Mongolii albo ile pszczółka ma nóżek i czarnych pasków na grzbiecie. Dla przykładu. Jeśli pszczoły nie leżą w polu Twoich zainteresowań i nie posiadasz ani jednego ula to, co Ci taka wiedza da? Nic. Nie zajmujesz się owadami, więc:

  1. Ta wiedza Cię nie rozwija
  2. Nie przynosi Ci korzyści
  3. Nie ma wpływu na Twoje życie
  4. Zabiera Ci czas

Wiedza praktyczna

Jeśli zawodowo zajmowałbyś się owadami to wtedy tak, ta wiedza miałaby wpływ na wszystkie 4 powyższe punkty. Jeśli jednak zajmujesz się czymś innym, to właśnie na tym lepiej skup swoją uwagę zdobywając wiedzę potrzebną Ci do samorozwoju i rozwijania tego, co robisz - czyli wiedzę praktyczną.

Taką, którą możesz wdrożyć w życie. I dlatego jest ona dla Ciebie użyteczna. A co do Mongolii. Jeśli kiedykolwiek będziesz się tam wybierał, to dopiero wtedy możesz zdobywać informacje na temat kraju i stolicy. Żeby rozwinąć nieco poruszane zagadnienie, można przytoczyć fragment z książki pt. „Jednominutowy menedżer”:

„Pamiętam, czytałem kiedyś, że ktoś raz spytał Einsteina o jego numer telefonu, a on
poszedł sprawdzić swój własny numer w książce telefonicznej.
- Żartuje pan - zaśmiał się młody człowiek.
- Nie, nie żartuję. Powiedział, że nigdy nie zaśmieca swojego umysłu informacjami, które może znaleźć gdzieś indziej”.


Nie jest celem tego artykułu próba wmówienia ludziom, że nie mają interesować się czymś innym, nie czytać, słuchać i oglądać innych rzeczy niż na temat tego, czym się zajmują. Jeśli ktoś chce i ma na to czas to przecież nie ma żadnego problemu. Rzecz tyczy się raczej zwrócenia uwagi na fakt, że ludzie bombardują się bezużyteczną wiedzą. Taką, która nijak nie przyczynia się do ich rozwoju ani nie poprawia poziomu ich życia. A jest to nic innego jak marnotrawienie własnego czasu, energii i potencjału, które z powodzeniem mogłyby być wykorzystane właściwie gdzie indziej.

Nie musisz wiedzieć wszystkiego, za to musisz wiedzieć to, co trzeba.

To, co trzeba dla Twojego rozwoju, trzeba dodać. Świat jest pełen chodzących wszystkowiedzących „mędrców”. Prawda jest taka, że zazwyczaj człowiek, który twierdzi, że wie wszystko, nie wie zazwyczaj nic albo próbuje w ten sposób ukryć własne kompleksy spowodowane brakiem wiedzy. Żeby być ekspertem oraz odnosić sukcesy niekoniecznie trzeba wiedzieć wszystkiego, za to trzeba wiedzieć to, co jest właściwe i użyteczne dla samego siebie oraz rozwijać to. Taka wiedza ma wtedy sens i rację bytu.Podobne:
Sinolog - Czy to się opłaca? Z czym się wiąże zawód tłumacza języka chińskiego?

Tłumacz języka chińskiegoArtykuł traktujący o aspektach zostania tłumaczem języka chińskiego. Jakie studia należy podjąć? Jak wygląda drog

Kierunki pedagogiczne - dla kogo to najlepszy wybór?

Kierunki pedagogiczneKończąc szkołę średnią, a następnie pisząc maturę abiturienci powoli zaczynają zastanawiać się nad następną drogą edukacj

Witaminy - rodzaje, rozpuszczalność, właściwości

WitaminyPierwsze wzmianki o pewnych substancjach, które mają znaczenie w rozwijaniu się organizmu człowieka pojawiły się ponad dwa wieki temu. Mimo wszystk