Kiedy pełna a kiedy uproszczona księgowość

Uproszczona księgowośćKiedy pełna, a kiedy uproszczona księgowość? Każdy początkujący przedsiębiorca musi się zmierzyć z tym dylematem. Aby dokonać prawidłowego wyboru, należy najpierw zastanowić się jaka forma rozliczenia z urzędem skarbowym będzie najkorzystniejsza dla firmy.

Czasem warto skorzystać z form oferowanych przez księgowość uproszczoną. Dodatkowo przeanalizujmy planowane koszty, przychody, zastanówmy się czy nasza działalność będzie przynosiła dochody przez cały rok na podobnym poziomie, czy też będą one różne w poszczególnych miesiącach. Musimy zastanowić się czy zależy nam na pełnej ewidencji każdego zarobionego i wydanego grosza, czy też o samo rozliczenie z urzędem skarbowym. Dopiero wówczas jesteśmy w stanie podjąć świadomą decyzję, której nie będziemy w przyszłości żałować.

Księgowość uproszczona

Małe firmy, które nie chcą przynajmniej na początku swojej działalności ponosić dodatkowych kosztów z tytułu zatrudnienia księgowej, lub usług biura rachunkowego mogą skorzystać z księgowości uproszczonej.

Wówczas należy wybrać rodzaj rozliczania podatku.

Istnieją trzy możliwości:

  • karta podatkowa, która jest korzystna dla firm, osiągających przychód na podobnym poziomie (wyższym od z góry ustalonej miesięcznej kwoty podatku), pod warunkiem, że działalność nie wiąże się z dużymi kosztami, których nie można odliczyć;
  • ryczałt ewidencjonowany - podobnie jak w przypadku karty podatkowej nie ma możliwości odliczenia kosztów, podatek jest obliczany na podstawie osiągniętych przychodów;
  • książka przychodów i rozchodów polegająca na ewidencji dochodu i poniesionych kosztów, podatek jest obliczany na podstawie różnicy powstałej z odliczenia kosztów.

Należy jednak pamiętać, że księgowość uproszczona choć jest bardzo popularna nie daje nam kompleksowego obrazu wszystkich działań finansowych w firmie. Jeśli więc planujemy dynamiczny rozwój naszej działalności, oparty na ścisłym monitoringu wprowadzanych rozwiązań należy wybrać księgowość pełną.

Księgowość pełna

Taki wybór będzie szczególnie korzystny dla firm, których pracownicy dokonują transakcji finansowych w jej imieniu. Pełna księgowość jest natomiast wymagana w przypadku przedsiębiorstw, które osiągnęły określony obrót, oraz w przypadku firm zarządzających majątkiem odrębnym np.: spółki z o.o. Rozwiązanie takie jest wymagane ponieważ zarząd i udziałowcy muszę mieć możliwość wglądu do finansów spółki.

Wybór pełnej księgowości zawsze działa na korzyść jej właściciela, ponieważ jest ona oparta na rachunkowości i sposób ewidencji pieniędzy przechodzących przez firmę jest bardzo przejrzysty. Każda zarobiona i wydana złotówka jest księgowana jednocześnie na dwóch kontach i wykazywana w bilansie miesięcznym, kwartalnym i rocznym. Dlatego znalezienie wszelkich nieprawidłowości, wyeliminowanie nierentownych gałęzi działalności, pełną kontrolę kosztów związanych z amortyzacją sprzętu, czy wydatkami na paliwo w samochodach służbowych jest niezwykle proste.

Taka szczegółowa ewidencja wszystkich działań finansowych firmy jest szczególnie ważna na etapie rozwoju, oraz w dużych firmach, gdzie bezpośrednia kontrola właściciela jest niemożliwa.Podobne:
Audyt stron internetowych

Audyt stron internetowychStrony internetowe to obecnie bardzo rozbudowane i zaawansowane technologicznie witryny. Czasy, w których ich obs

Administracja nieruchomościami

Administracja nieruchomościamiObsługa techniczna obiektów komercyjnych to nic innego jak dbanie o serwis urządzeń czy regularne przeg

Kiedy do adwokata, a kiedy do notariusza po poradę?

AdwokatZdarzyć się może, że potrzebna nam będzie pomoc prawnika, ale sami nie do końca będziemy wiedzieć, do kogo tak naprawdę udać się po poradę prawną. Bo