Kursy na wózki widłowe - podstawowe informacje

Wózki widłowePodstawowe informacje o kursach na wózki widłowe

Umiejętność obsługi wózków widłowych daje nam możliwość zatrudnienia się w wielu różnych zawodach. Najczęściej operator wózka widłowego może liczyć na pracę na magazynie. Niestety, prowadzenie widlaka wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień. Można je stosunkowo łatwo zdobyć. Poniżej przedstawiamy garść przydatnych informacji na temat wspomnianych kursów.

Z butlą, czy bez?

Kurs na wózek widłowy jest kursem na sprzęt zasilany gazem. Jeśli więc zależy nam na posiadaniu uprawnień na widlaka, musimy pamiętać o tym, by obejmowały one również wymianę butli. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się oferty, w których firmy szkoleniowe prowadzą kurs na widlaka, nie obejmujący tej dodatkowej umiejętności.

Firma czy osoba indywidualna?

Firmy szkoleniowe prowadzące szkolenia z zakresu wózków widłowych mają z reguły swój określony target, czyli grupę odbiorców, do których kierują one swoje usługi. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna informacja dla potencjalnego szkoleniowca. Dlaczego?

  1. Jeśli firma szkoleniowa decyduje się na szkolenia osób indywidualnych, z reguły cena takiego kursu będzie nieco wyższa. Jeśli więc potencjalny magazynier chce zainwestować w swoje umiejętności, musi zapłacić nieco więcej.
  2. Firma szkoleniowa może też zdecydować się na dostosowanie swojego kursu do wymagań firm. Wtedy jednak trudno będzie komukolwiek z zewnątrz przyjść na kurs. Z kolei przedsiębiorca który zdecyduje się na przeprowadzenie takich szkoleń będzie mógł liczyć na oszczędności. Im większa liczba przystępujących osób, tym cena kursu będzie maleć (zwłaszcza cena jednostkowa).

Z Komisją, czy bez?

Pytanie postawione w śródtytule może być trochę mylące. Przecież egzamin na operatora wózka widłowego zawsze musi odbywać się na oczach uprawnionej Komisji. Jednak niektóre ośrodki szkoleniowe mają własne Komisje. Co to oznacza w praktyce?

W praktyce oznacza to tyle, że sama szkoła będzie mogła decydować o czasie i miejscu odbycia się egzaminu. Jest to rozwiązanie szczególnie ważne dla kursantów, którzy raczej nie będą pokonywać dziesiątek kilometrów, by zdać egzamin.

Dostosowanie czasu

Firma przeprowadzająca kursy z reguły powinna dostosowywać się do wymagań Klientów. Zwłaszcza, jeśli chodzi o czas przeprowadzania szkoleń. Dla przedsiębiorcy najbardziej opłacalne będzie przeprowadzenie szkolenia w weekend - wtedy nie "narusza on" tygodniowego czasu pracy.

Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja w której dana firma potrafi zorganizować szkolenie 7 dni w tygodniu i to w możliwie najszerszym przedziale czasowym. Niektóre firmy decydują się nawet na kończenie zajęć o godzinie 21.00. Jest to dodatkowy atut dla Klientów i Kursantów.

Spektrum uprawnień

W ofercie kursu na wózki widłowe powinno być jasno wyszczególnione, co umożliwia nam posiadanie tego typu uprawnień. Same podnośnikowe wózki widłowe to nie wszystko. Jeśli zależy nam na kompletnych uprawnieniach, wybierzmy kurs po którym możemy prowadzić następujące typy wózków:

  • podnośnikowe,
  • naładowne,
  • unoszące,
  • ciągnikowe.

Są to wszystkie rodzaje popularnych widlaków, które możemy spotkać w naszych przedsiębiorstwach.

Ważne jest również to, by wydawane przez daną firmę uprawnienia były przetłumaczone na język angielski (i to za darmo). I choć jest to raczej standardem, to nie ma co ukrywać - przetłumaczone dokumenty przydadzą się nam, jeśli szukamy pracy za granicą.

Gratisy

Firma prowadząca szkolenie z zakresu obsługi wózków widłowych, często oferuje swoim Klientom (zarówno biznesowym jak i indywidualnym) szereg gratisów. Należą do nich między innymi:

  1. Materiały szkoleniowe - na szkoleniach z zakresu wózków widłowych jest to standard. Choć w praktyce materiały teoretyczne nie są tak często wykorzystywane, gdyż główną rolę odgrywa tutaj praktyka. Bardzo istotne jest to, czy materiały te można zabrać ze sobą do domu po zakończeniu szkolenia, czy też - należy je zwrócić podmiotowi szkolącemu.
  2. Dodatkowe szkolenia - niektóre firmy prowadzące szkolenia z zakresu obsługi wózków widłowych dają w bonusie dodatkowe szkolenia. W przypadku kursów na wózek widłowy, jest to na przykład szkolenie z wymiany butli gazowej.
  3. Tłumaczenia dokumentów - czasem zdarza się, że za tłumaczenie świadectw kwalifikacji firmy szkoleniowe pobierają specjalne opłaty. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wydanie dokumentów w dwóch językach (najczęściej jest to angielski i niemiecki). Jednak standardem są tłumaczenia zawarte w cenie kursu. W praktyce i tak nie pobiera za nie  dodatkowej opłaty.

ArtykułyPodobne:
Sinolog - Czy to się opłaca? Z czym się wiąże zawód tłumacza języka chińskiego?

Tłumacz języka chińskiegoArtykuł traktujący o aspektach zostania tłumaczem języka chińskiego. Jakie studia należy podjąć? Jak wygląda drog

Kierunki pedagogiczne - dla kogo to najlepszy wybór?

Kierunki pedagogiczneKończąc szkołę średnią, a następnie pisząc maturę abiturienci powoli zaczynają zastanawiać się nad następną drogą edukacj

Witaminy - rodzaje, rozpuszczalność, właściwości

WitaminyPierwsze wzmianki o pewnych substancjach, które mają znaczenie w rozwijaniu się organizmu człowieka pojawiły się ponad dwa wieki temu. Mimo wszystk