Przemoc emocjonalna - werbalna

Skutki przemocy werbalnejWielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo można zranić kogoś słowem. Mówimy często o przemocy, mając na myśli bicie. Zapominamy jednak o tym, jak wielkim problemem jest przemoc emocjonalna.

Ta, choć nie objawia się siniakami czy podejrzanymi złamaniami, jest równie niebezpieczna. Niższe poczucie własnej wartości, kompleksy oraz postępowanie tak, jak życzy sobie prześladowca - oto charakterystyczne cechy osoby, która stała się ofiarą przemocy emocjonalnej.

Wśród licznych form takiej przemocy bardzo często stosowana jest przemoc werbalna. Krzyki, wrzaski, przykre docinki - to zdarza się w wielu normalnych sytuacjach. Problem pojawia się wtedy, gdy jedna osoba staje się ciągłym obiektem tego typu zachowań, i to bez wyraźnego powodu. Stosowana regularnie przemoc werbalna to zjawisko patologiczne, z którym trzeba walczyć.

Niestety, wiele ofiar takiej przemocy akceptuje swą sytuację, co więcej - uważa, że wrzaski i szykany są tym, na co sama sobie zapracowała swym "niewłaściwym" zachowaniem. Zniewagi oraz obelgi to również formy przemocy werbalnej. Sarkazm czy publiczne ośmieszanie to równie bolesne dla ofiary i niebezpieczne formy przemocy emocjonalnej.

Krzyki, straszenie i grożenie to główne zachowania w przypadku przemocy werbalnej. Często towarzyszy im agresywne zachowanie. Często osoby stosujące wobec swych partnerów przemoc werbalną automatycznie przybierają groźny wyraz twarzy lub mówią przez zaciśnięte zęby. Przykrym słowom bardzo często towarzyszy również wygrażanie pięścią, przez co ofiara słownej przemocy czuje się jeszcze bardziej zagrożona.

Źródło:Podobne:
Sinolog - Czy to się opłaca? Z czym się wiąże zawód tłumacza języka chińskiego?

Tłumacz języka chińskiegoArtykuł traktujący o aspektach zostania tłumaczem języka chińskiego. Jakie studia należy podjąć? Jak wygląda drog

Kierunki pedagogiczne - dla kogo to najlepszy wybór?

Kierunki pedagogiczneKończąc szkołę średnią, a następnie pisząc maturę abiturienci powoli zaczynają zastanawiać się nad następną drogą edukacj

Witaminy - rodzaje, rozpuszczalność, właściwości

WitaminyPierwsze wzmianki o pewnych substancjach, które mają znaczenie w rozwijaniu się organizmu człowieka pojawiły się ponad dwa wieki temu. Mimo wszystk