Przemoc emocjonalna - werbalna

Skutki przemocy werbalnejWielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo można zranić kogoś słowem. Mówimy często o przemocy, mając na myśli bicie. Zapominamy jednak o tym, jak wielkim problemem jest przemoc emocjonalna.

Ta, choć nie objawia się siniakami czy podejrzanymi złamaniami, jest równie niebezpieczna. Niższe poczucie własnej wartości, kompleksy oraz postępowanie tak, jak życzy sobie prześladowca - oto charakterystyczne cechy osoby, która stała się ofiarą przemocy emocjonalnej.

Wśród licznych form takiej przemocy bardzo często stosowana jest przemoc werbalna. Krzyki, wrzaski, przykre docinki - to zdarza się w wielu normalnych sytuacjach. Problem pojawia się wtedy, gdy jedna osoba staje się ciągłym obiektem tego typu zachowań, i to bez wyraźnego powodu. Stosowana regularnie przemoc werbalna to zjawisko patologiczne, z którym trzeba walczyć.

Niestety, wiele ofiar takiej przemocy akceptuje swą sytuację, co więcej - uważa, że wrzaski i szykany są tym, na co sama sobie zapracowała swym "niewłaściwym" zachowaniem. Zniewagi oraz obelgi to również formy przemocy werbalnej. Sarkazm czy publiczne ośmieszanie to równie bolesne dla ofiary i niebezpieczne formy przemocy emocjonalnej.

Krzyki, straszenie i grożenie to główne zachowania w przypadku przemocy werbalnej. Często towarzyszy im agresywne zachowanie. Często osoby stosujące wobec swych partnerów przemoc werbalną automatycznie przybierają groźny wyraz twarzy lub mówią przez zaciśnięte zęby. Przykrym słowom bardzo często towarzyszy również wygrażanie pięścią, przez co ofiara słownej przemocy czuje się jeszcze bardziej zagrożona.

Źródło:Podobne:
Teorie genezy państwa

Teorie genezy państwaAktualnie wyróżnia się przeróżne teorie genezy państwa. Te zdecydowanie najbardziej popularne to przede wszystkim takie, że pańs

Podstawy prawa na studiach

Prawo - naukaWybierając się na różnego rodzaju studia musimy być przygotowani oczywiście na to, że będziemy się tam uczyć wielu przedmiotów, nie tylko tych

Język, a szybkość komunikowania

KomunikowanieJęzyk, a szybkość komunikowania - co autor miał na myśli? Czytając pisma urzędowe, czy też