Rekrutacja wewnętrzna i zewnętrzna

Rekrutacja wewnętrzna i zewnętrznaTechniki, które obecnie pracodawcy stosują w procesie poszukiwania kandydatów do pracy są coraz bardziej różnorodne. Zasadniczo rekrutację w firmie można podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną.

Rekrutacja wewnętrzna polega na poszukiwaniu pracowników spośród tych, którzy już są zatrudnieni w danej firmie. Może oznaczać to dla nich awans lub objęcie zupełnie nowego stanowiska z zupełnie nowymi obowiązkami. Taka rekrutacja ma wiele zalet.

Trwa krócej niż tradycyjna, a na dane stanowisko rekrutujemy tylko spośród sprawdzonych osób, które znają już firmę i specyfikę pracy w niej. Wtedy jednak pojawia się problem z obsadzeniem poprzedniego stanowiska danego pracownika. To szansa dla stażystów.

Najlepszy z nich ma w takim momencie okazję dołączyć do zespołu na stałe. Niestety, czasem może się okazać, że wśród naszych pracowników nie ma odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Wtedy niezbędna okazuje się rekrutacja zewnętrzna, obejmująca wszystkich chętnych na dane stanowisko. Jest ona przeprowadzana różnymi sposobami, czasem wielotorowo. Pracodawcy w wielu przypadkach wykorzystują bezpośrednie kanały dotarcia do kandydatów. Mogą rozgłaszać informacje o wakacie wśród rodziny i znajomych i o to samo prosić swoich pracowników. Kandydat z polecenia zawsze jest bardziej zaufany niż ktoś zupełnie obcy, o kim nic nie wiemy. Oprócz tego, stosuje się oczywiście nadal media, jako środki pomocowe.

Przydatne są zarówno media tradycyjne jak i nowoczesne. Najpopularniejszym medium tradycyjnym, wykorzystywanym w procesie poszukiwania pracowników jest prasa. W gazetach ogłoszenia zamieszcza wielu pracodawców. Gazety są o tyle wygodne, że możemy wybrać zarówno prasę ogólną jak i specjalistyczną, jeśli poszukujemy ekspertów z dość wąskiej dziedziny. Podobnie działa Internet, nowoczesne medium, pozwalające nam na szybkie znalezienie pracownika na kilka sposobów. Można zamieszczać anonse na stronach z ogłoszeniami, biurach karier uczelni wyższych oraz na specjalnych, nowoczesnych stronach dla osób rekrutujących.Podobne:
5 skutecznych sposobów na poradzenie sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym

StresW XXI wieku stres odbierany jest jako niepożądana reakcja organizmu, która skutecznie utrudnia nam życie. Może utrudniać kontakty międzyludzki

Rozmowa kwalifikacyjna - jak najlepiej się przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjnaRozmowy kwalifikacyjne obecnie różnią się od tych co jeszcze pięć lat temu pracodawcy zatrudniają wyszkolonych pracowni

Praca pod ochroną

Praca pod ochronąW Polsce, praca kobiet jest szczególnie chroniona. Panie, nawet gdyby chciały, pewnych zawodów i prac wykonywać nie mogą. Mają też kil